Tento rok sa Samaritáni rozhodli počas letných prázdnin venovať svoj voľný čas aj deťom. Aby sme pomohli zamestnaným rodičom z nášho mesta s vyplnením prázdninového programu pre ich deti zorganizovali sme v termíne 22.8.-26.8.2016, v priestoroch nášho Dobrovoľníckeho centra SAMARIA, prvý ročník denného detského tábora: „Detský kemp SAMARIA“.

Denného tábora sa zúčastnilo 30 detí a teenegerov vo veku od 3-15 rokov. Na prípravách, vytváraní programu, vedení a organizácii tábora vytrvalo pracovalo 10 dobrovoľníkov.

Program sa niesol v duchu „Superhrdinov“ … nie však Supermana a Spidermana, ako by ste možno očakávali… deti sa zoznámili s prácou ozajstných superhrdinov, ktorých môžu stretnúť vo svojom reálnom živote. Svoju prácu a poslanie nám prišli predstaviť hasič, policajti i zdravotník. Deti boli uchvátené ich rozprávaním i prezentáciou pomôcok, ktoré používajú pri svojej každodennej práci, ktorou pomáhajú ostatným ľuďom. Mohli si na vlastnej koži vyskúšať aké ťažké je policajné brnenie, ako sa cíti hasič, keď má oblečenú protipožiarnu výzbroj a helmu, ako sa sedí v požiarnom, či policajnom aute. Deti výborne obstáli v preskúšaní vedomostí z dopravných predpisov, ktoré sa ich môžu týkať pri chôdzi po chodníku, ceste, jazde na bicykli, či korčuliach. No mohli si vyskúšať i to, ako sa cítia dospeláci pri dopravnej kontrole, keď musia fúkať do testera na prítomnosť alkoholu v krvi, alebo aké nepríjemné je ocitnúť sa v policajných putách. Na chvíľu sa vcítili aj do role zranených, keď sa nechali odniesť na záchranárskych nosidlách a vyskúšali si rôzne dlahy na fixáciu zlomenín pri preprave zraneného. Naučili sa, ako obviazať poranenú hlavu, zafixovať zlomenú ruku, či nohu.

Deti zistili, aké môžu byť užitočné a nápomocné, keď sa v ich okolí ocitne niekto zranený, alebo v núdzi. Pri tímových hrách a súťažiach rozvíjali vzájomnú spoluprácu, koordináciu a ponúkli svoje vedomosti a talenty, aby sa spoločne stali víťazným tímom. Spoznali, že každý i ten najmenší človiečik môže byť superhrdinom, nie len vo výnimočných situáciách, ale i vo svojom bežnom živote, keď je nablízku svojim priateľom, poslúcha a pomáha svojim rodičom, učí sa a rozvíja svoje talenty v prospech ostatných ľudí vo svojom okolí…

Dovoľujeme si touto cestou srdečne poďakovať vedeniu a členom Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru z Piešťan a Policajného oddelenia z Hlohovca za úchvatnú a pre deti podnetnú prezentáciu ich práce a technického vybavenia. Zároveň ďakujeme všetkým obetavým SAMARITÁNOM, dobrodincom a sponzorom, ktorí nám pomáhali zabezpečiť pre deti túto bezplatnú možnosť krásneho a zmysluplného trávenia prázdninových dní.